• Žiacka školská rada ZŠ s MŠ Hrnčiarovce nad Parnou

• Snahou žiackej školskej rady je docieliť spoluprácu pedagógov a žiakov pri utváraní i realizácii plánov spoločnej činnosti, nahradiť pasívnu účasť žiakov na spoločenských podujatiach ich priamou aktivitou na výbere, príprave, realizácii i hodnotení podujatia: naučiť žiakov verejne vystupovať, vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov z tried, niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole a zároveň podporiť sebadôveru, samostatnosť, tvorivosť a umožniť sebarealizáciu žiakov, zážitkovou formou si v malom vyskúšať školu demokracie a života.

Vedieme žiakov k tomu, aby sa sami naučili rozlišovať klady a zápory, ktoré prináša život a vyberať z nich také podnety, ktoré prispievajú ku kladnému rozvoju ich osobnosti a nie k pasivite, nezodpovednosti, nedisciplinovanosti a „zlému správaniu“, ktoré niektorí ľudia ospravedlňujú vetou – „veď máme demokraciu“. Zástupcovia každej triedy sa aktívne zúčastňujú na chode školy, s pomocou organizujú rôzne akcie. Postupne sa odstraňuje bariéra učiteľ – žiak, čo prispieva k ich samostatnému zmýšľaniu a konaniu.